תמ"א 38 תיקון 3 א'

תמ"א 38 תיקון 3 א'

תמ"א 38 תיקון 3 א' – מה זה אומר ?

תמ"א 38 תיקון 3 א' – במשך השנים מאז שהושקה תוכנית תמ"א 38, אישרה הממשלה כמה תיקונים. הם התייחסו לנושא של חישוב הזכויות ומהם הפטורים שיוענקו לבעלי הדירות או ליזמים. התיקון הראשון אושר שנתיים לאחר אישור התוכנית עצמה, נקבעו בו כללים ברורים ופרשנות מדויקת ליחסים בין תוכנית בניין ועיר תב"ע לבין תמ"א 38.

התיקון השני נעשה בשנת 2010, הוא העניק את האופציה של מסלול הריסה ובניה, יחד עם חיזוק והוספת קומות. הוא נקרא גם תמ"א 38-2. בתיקון זה הייתה הבהרה לגבי הזכויות של הקבלן או היזם, מהי תוספת השטח לכל דירה וגם מהם אחוזי ההסכמה ביחס לשני המסלולים.

תיקון 3 לתמ"א עסק בזכויות הבנייה, בתוכנית של מסלול הריסה ובנייה. הוא העניק עוד זכויות למסלול זה. התיקון הזה שאושר בשנת 2013, נולד מרצונו של המחוקק והרשויות, להפוך את המסלול של ההריסה והבניה ליותר כלכלי, זאת בעקבות הגדלת הזכויות במסלול. תיקון זה גם התייחס לבעיות שונות שעלו במהלך השנים ומצא להם פתרונות. 

תיקון 3 א', הוא התיקון האחרון. הוא נוצר בגלל חוות דעת שלילית של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. הוא העביר ביקורת על היקף הזכויות שהוענקו במהלך השנים לפרויקטים שונים של תמ"א. תיקון זה ניסה לעשות הבהרה ברורה בחישוב הזכויות, שהסתבך במשך השנים והיה שונה מרשות אחת לשנייה. הוא גם דואג לכך שלא יינתנו אישורים למספר בלתי מוגבל של דירות חדשות במסגרת התמ"א. הטענה המרכזית היא עומס על תשתיות בערים.

 

ומה עם תיקון  4?

בשנים האחרונות מדברים רבות על תיקון 4 לתוכניות תמ"א 38. תיקון זה היה מיועד להיות מקודם על ידי מינהל התכנון במשרד האוצר, ולהכיל בין היתר הרחבה משמעותית של תוכניות תמ"א 38, בעיקר  לגבי בניינים שנבנו גם לאחר 1980 עד לשנת 1992. המטרה הייתה להעניק פתרון בטחוני על ידי תוספת ממ"ד לבניינים אלה. נכון להיום התיקון הזה בהקפאה ולא נראה כי בזמן הקרוב יתרחש משהו בנושא. 

במדינה יש אלפי דירות ישנות, שלא עומדות בתקן הרלבנטי בפני רעידות אדמה. מדובר על בניינים שנבנו בשנות החמישים עד השבעים בעקבות גלי העליה שפקדו את הארץ. הממשלה ביקשה לאכסן את העולים החדשים באיזה שהוא מקום, והבניינים נבנו בחופזה וברמה הכי נמוכה שיש מכל היבט שהוא. אם אנחנו זוכים להצפות של בתים, ולקריסות של יסודות בניין או לשלט "בניין מסוכן" זה בזכות הדירות הישנות הללו שנבנו מחומרי הגלם הכי ירודים שיש. הסיבה לתמ"א 38 היא כדי לתקן את היסודות של הבניינים הללו. 

 

כל מדינת ישראל תמ"א 38

היום תמ"א 38, מתייחסת לכל מדינת ישראל. במסגרת התוכנית נקבע כי מבנה למגורים או מבנה אחר, צריך לעמוד בכמה קריטריונים, כדי לזכות בתמריצים של חיזוק יסודות הבניין. הרעיון המרכזי הוא לנצל את השוק החופשי, עם הענקת תגמול הולם לקבלנים או ליזמים, בתמורה לחיזוק יסודות הבניין הישן.

בתמורה לחיזוק המתבצע, מקבל היזם זכויות בנייה נוספות בדרך כלל על גג הבניין. הוא יוכל למכור או להשכיר אותם וכך יהפוך הפרויקט עבורו למשתלם כלכלית. במסלול של הריסה ובניה, מדובר על זכויות לבניית בניין אשר כולל דירות לבעלי הדירות המקוריים של הבניין הישן, כאשר היזם בונה עוד דירות שהן שלו והוא יכול למכור אותן.

במסגרת הבנייה החדשה מתווסף ממ"ד לכל דירה, כן יש התייחסות למרחב הסביבתי של הבניין כמו הקמת גינה, מעלית, חניות ועוד. בדרך כלל כולם מרוויחים מתמ"א 38.

להיוועצות בעורך דין מקרקעין – פנו אלינו.

למידע נוסף על : תכנון ובניה , צו הריסה

מאמרים נוספים

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!