תמ"א 38 – נוסח משולב

תמ"א 38 – נוסח משולב

תמ"א 38 – יתרונות וחסרונות

תמ"א 38 נועדה לחזק מבנים, והיא מציעה לדיירים שיפור ושינוי חזות הבניין, לעתים מעלית והקמת מקומות חנייה. בעצם מדובר על שיפור ששווה כסף. אבל לא תמיד הדיירים מבינים זאת והרבה פעמים מדובר בסרבנים סדרתיים.

שיחת היום בהרבה מאוד ערים בארץ. בכל רחוב כמעט כולם רוצים לדעת, לאיזה בניין הציעו הצעה. איפה התחילו כבר לעבוד ומה כל אחד יקבל בתמ"א שלו. יש שני סוגים: תמ"א 38-1 שבה מחזקים רק את יסודות הבניין והיזם של הפרויקט מקבל תמורת החיזוק ההנדסי דירות בדרך כלל על הגג ותמ"א 38-2 או בשמה הנוסף פינוי בינוי, בה הורסים כליל את המבנה הישן ומקימים תחתיו חדש. בדרך כלל במקרה הזה נוסף ממ"ד ועוד חלקים לדירה. בעצם הדיירים מרוויחים עוד שטח בדירה שלהם. 

במשך תקופה של בערך שנתיים תיערך התמ"א, עם תום הפרויקט יוכחו הדיירים כי עשו את עסקת חייהם. הדירה שלהם כבר שווה הרבה יותר. היא נהנית מעליית ערך גם בגלל שמדובר בבניין חדש וגם בגלל שמדובר בדירה יותר גדולה.  

יש דיירים שתמורת התמ"א מנסים לסחוט מהיזמים או ממשרדי התיווך כמה שיותר, וזה בלתי אפשרי. בעצם כולם מקבלים את אותו דבר. 

 

 למה להתנגד לתמ"א 38 ?

פרויקטים מסוג תמ"א 38 נוסח משולב , עלולים לגרום הרבה פעמים להתנגדויות, רק בשל בורות וחוסר הבנה. יש דיירים שפונים לבתי משפט, דורשים כל מיני דברים. יש תוכניות שדיירים חמדניים מנסים להכשיל. אבל יש גם פחדים, ולכן חשוב לוודא כי הדיירים מבינים מה המשמעות של התמ"א ומבינים שזה באמת בסופו של דבר רווח גדול. 

מצד אחד יש את היזם. מצד שני בעלי הדירות מתעקשים לפעמים דווקא לעשות תמ"א 38-2 בה מוצעת להם דירה חדשה ויותר גדולה, אבל כדי לעשות תמ"א מהסוג הזה יש דרישה להיתרים ואישורים רבים ולא כל בניין מקבל אותם. 

יש גם דיירים שכנים שמתנגדים לתוכניות בגלל צרות עין יש לומר. פתאום מפריעה להם הבנייה, שדיירי הבניין הזה יקבלו חניה והם לא. כל אלה עלולים לעכב את הפרויקט. למעשה בנייה של תמ"א מעלה את הערך גם לדירות בסביבה. הבניין החדש שנבנה יכיל בדרך כלל מקומות חנייה, ויפחית את הצפיפות על החנייה ברחוב. השכנים צריכים לשמוח. 

 

הדירה שלכם תהיה שווה יותר

פרויקטים של תמ"א 38 נוסח משולב, מתקיימים היום כמעט בכל הארץ. יש מקומות שמתבצע בהם פינוי בינוי, משום שאין דרך אחרת לחזק את המבנה של הבניין. בדרך כלל פרויקטים כאלה מתבצעים במקומות בהם, נבנו בניינים ע"י חברות עירוניות בשנות החמישים. מה שיצר את השיכונים "מהנייר" יש לומר, כמו שבנו  אותם זמנים. הבנייה המזורזת נעשתה כדי להכיל את כל העולים החדשים שהגיעו. לא הייתה ברירה אז המדינה בנתה מהר, היא בנתה מהר ורע. היום הדירות הללו סובלות מתשתיות ישנות , פיצוצים של אינסטלציה ומרחב מוזנח. במקומות כאלה יעשו פינוי בינוי. 

 

בניינים שהוקמו לפני שנת 1980- סכנת חיים

חוק המקרקעין מאפשר ל-80% מבעלי הרכוש המשותף קרי הדיירים, לכפות את ביצוע התמ"א-2 על דיירים סרבניים. בתמ"א 38-1 די בהסכמה של 67% מהדיירים לפני פנייה למפקח. כל הנושא של תמ"א הוא ליצור איזון בין התמורה שמקבל היזם לבין התמורה הגדולה יש לומר שמקבלים הדיירים. 

בניינים שנבנו לפני שנת 1980, בכלל לא עומדים בהגנה מפני רעידות אדמה. זו הסיבה המרכזית לקיומה של התמ"א. אלה הדירות שמוצפות כל שנה במי הגשמים וקורסות כבר בגשם הראשון, אז מה יהיה אם חלילה תהיה רעידת אדמה?

להיוועצות בעורך דין מקרקעין– פנו אלינו.

 

מאמרים נוספים

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם!