תמ

בעשור האחרון נראה כי אין שום רחוב או שכונה, עיר במרכז או בפריפריה שאין בהם איזה שהוא בניין שעובר תמ"א 38. זה קורה בתל אביב, בפריפריות ויש גם תמ"א 38 רמת גן.

תוכנית מתאר ארצית זו הנה תוכנית מתאר ארצית שמטרתה לחזק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. היא כוללת פרקים שלמים מפורטים על איך מחזקים ואיפה ובאיזה שיטה ואפילו עד פירוט של כמויות חומרי גלם. הקונספט המרכזי המוביל אותה הוא, שבניינים ישנים שהיסודות שלהם רעועים והם לא יעמדו בגבורה חלילה מול רעידת אדמה, חייבים חיזוק של יסודות.

כולם מרוויחים מזה

זה אומר שהשכנים, אם הם לא רוצים שהבניין שלהם יקרוס ברעידת האדמה הקרובה, חייבים לעשות משהו כדי לחזק את הבניין שלהם. יש כאלה שיאספו כסף מהשכנים ויעשו חיזוק של יסודות הבניין, ויש כאלה שהפרוטה לא מצויה בכיסם והם אומרים- אנחנו נעניק למישהו זכויות בנייה למשל על הגג, תמורת זה שהוא יממן את התמ"א 38 שלנו.

בדרך כלל כאשר זהו ההסכם, היזם שמקבל את הזכויות משפץ את כל הבניין, מתקין גינה, סולל מקומות חניה, לפעמים מתקינים גם מרפסות שמש, מחליפים את כל החלונות, משנים את החזית. מתקינים ממ"ד בכל דירה כפי שמתחייב היום, והכל בלי שהדיירים יוציאו גרוש אחד על כל זה.

רמת גנים שווה לכם לעשות תמ"א 38 רמת גן

תוכנית תמ"א 38 הייתה יוזמה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה. היו בה צוותים של אנשי מקצוע והוביל אותה אדריכל בשם יונה פיטלסון. בשנת 2005 היא אושרה על ידי הממשלה ושינתה לחלוטין רחובות ושכונות שלמות ברחבי המדינה.

ת"י 413 הוא התקן בו צריך לעמוד כל בניין בעת רעידת אדמה חלילה. הוא נכנס לתוקפו רק בשנת 1975 ורק 5 שנים אחר כך הפך לחובה. לפי הערכות של מומחים, רוב המבנים והבניינים שנבנו בארץ לפני שנת 1980, אינם עומדים בתקן הזה. משום שישראל יושבת על השבר הסורי אפריקאי, ויש חשש גדול מכך שזהו אזור פורענות בכל מה שקשור לרעידת אדמה, המדינה החלה להעניק תמריצים לבניינים שיעשו תמ"א 38.

ראו עוד: