התוכנית לחיזוק מבנים

התוכנית לחיזוק מבנים, תמ"א 38, הושקה כבר בשנת 2005 ועוררה כצפוי תקווה רבה. בשנות החמישים הגיעו לארץ גלי עלייה גדולים בעיקר של יהודי צפון אפריקה, ואלה שוכנו בפריפריות בבניינים שבנתה חברה ממשלתית. בניינים אלה נבנו במהירות כדי שאפשר יהיה לקלוט את העולים. הם נבנו מחומרי גלם זולים, עם תשתיות לא מפותחות ובהשקעה של משאבים דלה מאוד.

מדי חורף אנו "זוכים" לראות את תוצאת התשתיות הישנות והעלובות, בדירות בפריפריות, שמוצפות עם הגשם הראשון. זוהי בהחלט עדות לתשתיות הרקובות ולצורך הדחוף בהחלפתן. עיריות יש לומר, לא ששות לחדש תשתיות וגם צריכות תקציבי עתק לצורך כך, אבל אם למשל ישנם יזמים שמעוניינים לבצע תכניות תמ"א בשכונות מסוימות, לא תהיה לעירייה ברירה אלא לטפל בתשתיות הישנות באותו מקום בו מתבצע חיזוק יסודות נגד רעידות אדמה, וגם לבניין עצמו יוחלפו התשתיות בתשתיות חדשות.

הרעיון המרכזי בתוכנית תמ"א 38 היא גם לחזק את יסודות הבניין ובמקביל לייצר עוד יחידות דיור.

תמ"א 38 חייבת להתאים למציאות

תמא 38 בתחילת דרכה סבלה מליקויים שונים ובפועל לא יושמו הרבה פרויקטים בשטח. אבל במשך השנים ניסו המחוקקים להעביר את התוכנית שינויים שונים בהיבטים אשר יעניקו עידוד לקיום התוכנית במקומות שונים בארץ, ומאז שהוכנסו תיקונים אלה, חלה עלייה גדולה מאוד במספר הפרויקטים של תמ"א 38.

התיקונים שהוכנסו לתוכנית נוגעים לכדאיות הכלכלית של היזמים וגם להקלת הביורוקרטיה בתהליכי תכנון ובנייה של פרויקטים מסוג זה. ביצוע פרויקטים של תמ"א 38 היום באזור המרכז הוא משתלם מאוד וגם לדיירים משתלם להסכים לביצוע התוכנית בבניין שלהם. יש דיירים שמקביל לביצוע חיזוק יסודות הבניין עוברים להתגורר בדיור חלופי, ואם מדובר על פרויקט של פינוי בינוי, הרי שהדיירים יקבלו דירה חדשה, כמו שמעולם לא יכלו להרשות לעצמם.

פרויקט של תמ"א לא מנהלים לבד

לפרויקט של תמ"א 38 יש כל מיני היבטים משפטיים, הנדסיים וביורוקרטיים ועל כן, כל בניין שעומד לעבור את התוכנית, עושה זאת דרך חברה יזמית. חברה זו היא שתעסיק את הקבלן המבצע והוא יעסיק את קבלני המשנה. בכל טענה או דרישה הדיירים יוכלו לפנות אל החברה שמייצגת אותם. היא זו שמפקחת על הפרויקט, מבקרת את עבודת הקבלן וגם מצביעה על ליקויים ודורשת דרישות בשמם של הדיירים. חובה שתהיה הסכמה בין מי שמפקח על הפרויקט לבין החברה המבצעת. נציג הדיירים בחברה היזמית צריך לדאוג לכך שהם יקבלו כל מה שהובטח להם במסגרת התוכנית. הם חתמו על הסכם מולו וזה מחייב אותו לפעול למען האינטרסים שלהם ולא של הקבלן. אנשים שגרים בבניין ואין להם שום השכלה הנדסאית או משפטית, לא יכולים להבין מה באמת קורה בפרויקט שלהם והאם הקבלן מבצע את מה שהוא אמור לבצע ואיך הוא מבצע. מישהו צריך לבדוק את איכות חומרי הגלם, שיטות העבודה ולעקוב אחר ביצוע כל שלב בפרויקט הבנייה הזה. רק חברה יזמית עם ניסיון תוכל לעשות את הכי טוב.

לחצו כאן על מנת לחזור לעמוד הראשי

ראו עוד: