הוספת מרפסות לבניין

ממש לא מזמן הגיש עורך דין מקרקעין ערר על התנגדות וועדה מקומית לביצוע הוספת מרפסות לבניין במסגרת תמ"א 38. הערר אגב התקבל והמרפסות נוספו. נוסף להן התווספו גם מעלית חיצונית, ממדי"ם, מרפסות כאמור וכן שתי קומות נוספות רביעית וחמישית.

בדרך כלל הסיבה שבגללה דיירים מוכנים להיכנס לפרויקט של תמ"א 38, זה מפני שברוב המקרים הם מרוויחים מזה משהו. בניינים ישנים עם תשתיות חלודות ורקובות, מקבלות תשתית של אינסטלציה וחשמל חדשים. יש מקרים בהם נוסף שטח לדירות ובקומות ראשונות אף משווים את שטח דירות הקרקע לדירות העליונות, הכל בהתאם להסכם שנעשה בין הדיירים לבין היזם. יש בניינים שמתקינים בהם גינה פורחת ויפה, לצד סלילת חנייה ובהרבה בניינים מתקינים מעלית לנוחות הדיירים.

מי מאפשר הוספת מרפסות לבניין במסגרת תמ"א 38?

כדי לקבל אישור על הוספת מרפסות לבניין במסגרת תמא 38, ת יש צורך להתייעץ עם עורך דין מקרקעין העוסק בתחום של תמ"א 38 ומכיר את הבירוקרטיה המבוקשת. יש לציין כי הוספת מרפסת מעלה את ערך הדירה בכ-5-10%. שווה מאוד, מלבד העובדה שיש מרפסת.

בתל אביב של היום למשל הרבה בניינים שעברו שיפוצים ולא דווקא תמ"א, התקינו מרפסות נחמדות בבניין ויש לזה גם חזות יפה. מרפסת משדרגת את הדירה ומשביחה את הנכס שלכם. ייתכן כי תיתקלו בשכנים מתנגדים ועיכובים נוספים אבל גם כאן תוכלו להתייעץ עם עורך דין מקרקעין לגבי המהלכים שאתם צריכים לעשות גם מול שכנים מתנגדים וגם מול הרשויות.

מרפסת שמש חוקית לגמרי

מרפסת שמש, היא תוספת נאה לכל דירה. אפשר לשבת בה לכוס קפה, להניח עציצים, אפשר לעשות בה כל מה שעולה על דעתכם, היא מקום קטן ונחמד, תוספת של פינה אישית ופרטית בכל דירה. קבלנים רבים הבינו את הפוטנציאל הגדול של תוספת מרפסת והיום בכל דירה יש מרפסת צמודה. בעניין זה יש לומר כי בעבר, נהגו לבנות בתים עם מרפסות, אבל מי שרצה להרוויח סלון גדול, ביטל את המרפסות והן הפכו לחלק מחדר האורחים. אבל הנסיבות השתנו יש לומר, בעבר נבנו המרפסות כדי לתלות כביסה, היום אף אחד לא מעז להוציא מבעד לסלון שלו כביסה החוצה, ואם זה קורה, זה מתרחש רק בפריפריה. בתל אביב למשל זה מחזה נדיר.

דירה עם מרפסת שווה יותר

בשוק הדירות אומרים מומחים דירה עם מרפסת נחשבת יותר אטרקטיבית מדירה ללא מרפסת. הרעיון המרכזי הוא היום שאפשר להוסיף גם לבניין ישן מרפסות. אם הבניין עובר תהליך של שיפוץ או תמ"א 38, ייתכן כי השכנים ידרשו גם מרפסות. חלקן אגב נתלות ליד מטבח, או במבואה אחרת אפשרית.

הרשויות יש לציין לא מאפשרות בנייה של מרפסת בודדת אבל התארגנות של כל השכנים או תחת תוכנית תמ"א 38 או פינוי בינוי בהחלט מאפשרת להתקין מרפסות.

ראו עוד: